Core Program Committee

Science Tracks

Treatment of Advanced Disease – NSCLC

Ross Camidge, USA (Chair)
Glenwood Goss, Canada (Co-Chair)
Michael Boyer, Australia
Julie Brahmer, USA
Brian Kavanagh, USA
Peter Meldgaard, Denmark
Silvia Novello, Italy
Solange Peters, Switzerland
Robert Pirker, Austria
Mary Redman, USA
Kenneth Rosenzweig, USA
Lecia Sequist, USA
Alice Shaw, USA
Ross Soo, Singapore
James Spicer, UK
Yi-long Wu, China
Yasushi Yatabe, Japan

Treatment of Localized Disease – NSCLC

Michael Weyant, USA (Chair)
Hisao Asamura, Japan (Co-Chair)
Anna Baron, USA
Paul de Leyn, Belgium
Jessica Donington, USA
Rafal Dziadziuszko, Poland
Simon Ekman, Sweden
Wilbur Franklin, USA
Ramaswamy Govindan, USA
David Harpole, USA
John Mitchell, USA
Francoise Mornex, France
Bernward Passlick, Germany
Umberto Ricardi, Italy
Ales Ryska, Czech Republic
Pascal Thomas, France
Eric Vallieres, USA
Luhua Wang, China

Treatment of Locoregional Disease – NSCLC

Everett Vokes, USA (Chair)
Wilfried Eberhardt, Germany (Co-Chair)
Kathy Albain, USA
David Ball, Australia
Hak Choy, USA
Walter Curran Jr., USA
Pilar Garrido, Spain
Laurie Gaspar, USA
Felix Herth, Germany
Kemp Kernstine, USA
Feng-Ming (Spring) Kong, USA
Keunchil Park, South Korea
Suresh Senan, Netherlands
Craig Stevens, USA
Masahiro Tsuboi, Japan
Walter Weder, Switzerland
Junji Yoshida, Japan

Biology, Pathology, and Molecular Testing

Robert Doebele, USA (Chair)
Andrew Nicholson (Co-Chair)
Dara Aisner, USA
David G. Beer, USA
Martin Filipits, Austria
Adi F. Gazdar, USA
Peter Hammerman, USA
Tetsuya Mitsudomi, Japan
Nick Pavlakis, Australia
David Raben, USA
Ravi Salgia, USA
Lynette Sholl, USA
Benjamin Solomon, Australia
Jean-Charles Soria, France
Roman Thomas, Germany
Ming Tsao, Canada
Ignacio Wistuba, USA

Prevention and Tobacco Control

James Jett, USA (Chair)
Pan-Chyr Yang, Taiwan (Co-Chair)
Tim Byers, USA
Michael Cummings, USA
Carolyn Dresler, USA
Nasser Hanna, USA
Surender Kashyap, India
Robert Keith, USA
Stephen C. Lam, Canada
Charles A. Powell, USA
Jonathan Samet, USA
Nico van Zandwijk, Australia
Ping Yang, USA

Screening and Early Detection

York Miller, USA (Chair)
John Field, UK (Co-Chair)
Raja Flores, USA
Kwun Fong, Australia
Kavita Garg, USA
Ryutaro Kakinuma, Japan
Jeffrey Kern, USA
Annette McWilliams, Australia
Daniel Merrick, USA
Stefan Michiels, France
James Mulshine, USA
Nir Peled, Israel
Pieter Postmus, Netherlands
Helmut Prosch, Austria
Gerald Schmid-Bindert, Germany
Giulia Veronesi, Italy
David Yankelevitz, USA

Small-Cell Lung Cancer

Paul A. Bunn, Jr., USA (Chair)
Martin Reck, Germany (Co-Chair)
Odd Terje Brustugun, Norway
Federico Cappuzzo, Italy
Gail Darling, Canada
Corinne Faivre-Finn, UK
Jacek Jassem, Poland
Keith Kerr, UK
Cécile Le Péchoux, France
Eric Lim, UK
John Minna, USA
Charles Rudin, USA
Frances Shepherd, Canada
Yu Shyr, USA
Miguel Villalona, USA
James Chih-Hsin Yang, Taiwan
Caicun Zhou, China

Thymoma, Mesothelioma, Other Thoracic Malignancies

Harvey Pass, USA (Chair)
Paul Baas, Netherlands (Co-Chair)
Benjamin Besse, France
Raphael Bueno, USA
Marc de Perrot, Canada
Frank Detterbeck, USA
Dean Fennell, UK
Pier Luigi Filosso, Italy
Nicolas Girard, France
Thierry Jahan, USA
Hedy Lee Kindler, USA
Takashi Nakano, Japan
Anna Nowak, Australia
Yoshitaka Sekido, Japan
Charles Thomas, USA
Jan Van Meerbeeck, Belgium

Nursing and Allied Professionals

Mary Hesdorffer, USA (Chair)
Jesme Fox, UK (Co-Chair)
Carolyn Clary-Macy, USA
Liz Darlison, UK
Mary Duffy, Australia
Patricia Hollen, USA
Patricia Palmer, USA
John White, UK

Advocacy

Glenda Colburn, Australia (Chair)
Kim Norris, USA (Co-Chair)
Bonnie Addario, USA
Carolyn Aldige, USA
Laurie Fenton-Ambrose, USA
Andrea Ferris, USA
Evi Makovsky, USA
Merel Nissenberg Mountain, USA
Stefania Vallone, Italy
Robert Vojakovic, Australia
Howard West, USA

Palliative and Supportive Care

Ana Oton, USA (Chair)
Vera Hirsh, Canada (Co-Chair)
Sam Ahmedzai, UK
Raphael Catane, Israel
David Currow, Australia
Anne Fraser, New Zealand
Richard Gralla, USA
Pyng Lee, Singapore
Alex Molasiotis, China
Gerard Silvestri, USA
Berend Slotman, Netherlands
Darcey Sypolt, USA
Paul van Houtte, Belgium

Education Tracks

Best of WCLC

David R. Gandara, USA (Chair)
Roy Herbst, USA (Co-Chair)
Paul A. Bunn, Jr., USA
Laurie Gaspar, USA
Fred R. Hirsch, USA
Keith Kerr, UK
York Miller, USA
Tony Mok, China
Françoise Mornex, France
Harvey Pass, USA
Robert Pirker, Austria
Benjamin Solomon, Australia
Paul van Schil, Belgium
Kostas N. Syrigos, Greece
Everett Vokes, USA
Yasushi Yatabe, Japan
Caicun Zhou, China

Community Practices

Edward Kim, USA (Chair)
David Spigel, USA (Co-Chair)
Richard Booton, UK
Laurie Carr, USA
Thomas D’Amico, USA
Thomas A. Hensing, USA
Robert Jotte, USA
Patricia Kho, Singapore
Raymond Osarogiagbon, USA
Craig Reynolds, USA
Kostas N. Syrigos, Greece
Marileila Varella-Garcia, USA
Virginie Westeel, France
Samir Witta, USA
Gail Wright, USA

WCLC 2015 UPDATES